Відкритий урок з математики.
Тема: Стандартний вигляд чисел.
Мета:
Навчальна: | Ввести поняття стандартного вигляду числа; виробити в учнів навички виконувати дії з числами, що записані в стандартному вигляді, з використанням набутих раніше вмінь виконання дій зі степенями з цілим показником |
Розвивальна: | Добитися від учнів свідомого розуміння матеріалу через розвиток розумової активності; розвиток логічного мислення, вдосконалення математичного мовлення, розвиток пізнавального інтересу учнів |
Виховна: | створення на уроці “ситуації успіху ”, виховання уваги, наполегливості, зосередженості, вміння слухати та висловлювати власну думку, працювати в парі, дисциплінованість, доброзичливість, активність |
Тип уроку: | комбінований урок набуття нових знань з елементами практичної роботи (індивідуальна робота із самоперевіркою, робота в групах, за дошкою) |
Методи: | бесіда, елементи лекції, вправа “Незакінчені речення” , прийом “Мікрофон”. |
Обладнання: | проектор, комп’ютер, мікрофон, підручник з алгебри для 8-го класу, роздатковий матеріал, презентація «Стандартний вигляд чисел» |
Обладнання : роздатковий матеріал в індивідуальних папках для учнів, компʼютер, проектор, презентація до уроку, оформлення класу
Добре засвоюються тільки ті знання,
Які поглинаються з апетитом.
Анатоль Франс.
Хід уроку.
{C} I. Організаційний момент.
Учитель. Доброго дня всім, хто прийшов на математику,
Всім хто любить математику,
Всі, хто знає , що може її полюбити.
Сьгодні у нас незвичайний урок, ми завітаємо де можна відпочити і смачненько поїсти. Це математичне кафе «Сузірʼя». Страви в ньому незвичайні, а математичні.
Кафе пропонує таке меню:
Страва 1. “Незабутка”
Страва 2. “Магія”
Страва 3. “Зоряні далі…”
Страва 4. “Повчальна”
Страва 5. “Пізнавальна”
В кожного учня є картка для самооцінювання. Після страви (математичної) ви самостійно себе оціните ( від 1 до 3 балів).Наприкінці уроку кожен учень підрахує свої зароблені бали.
Картка самооцінювання
Етапи уроку | Бали |
1.«Незабудка» |
|
2. «Магія» |
|
3. « Зоряні далі» |
|
4. «Повчальна» |
|
5. «Пізнавальна» (не оцінюється) |
|
Разом |
|
Примітка для вчителя |
|
Пам’ятка для самооцінювання
1 | 2 | 3 |
Розпізнаю Допомога!!! Виконую менше половини завдань. Значні помилки. Труднощі у визначенні помилок
| Розумію Допомога!! Виконую більше половини завдань. Незначні помилки. Допомога у визна-ченні помилок
| Вмію Самостійно виконую всі завдання. Сам знаходжу та виправляю помилки |
Я думаю, що всім вам буде приємно відвідати цей заклад, тому бажаю вам “математичного апетиту”.
II. Мотивація теми, мети.
Вправа. “Незакінчені речення”
Прийом “Мікрофон”: -- Відвідавши “математичне кафе” я зможу…
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель. Замовляємо першу страву. Вам необхідно встановити відповідність: записам зі стовпчика А відшукати правильну відповідь у стовпчику Б. Відповідь бажано записати парою чисел. Перевірку та оцінювання здійснемо за слайдом № 8,9
Страва 1. «Незабудка»
| А |
| Б |
0 | Дріб дорівнює нулю , якщо… | 0 | Чисельник дорівнює нулю, а знаменник не дорівнює нулю |
1 | Як записати а-n , якщо а¹0, nÎN | 1 | отримуємо степінь з тією самою основою, а показники додаються |
2 | Добуток степенів з одинаковою основою | 2 |
|
3 | При діленні степенів з одинаковою основою… | 3 | Основу залишити ту саму, а показники перемножити |
4 | При піднесенні до степеня… | 4 | Основу залишають ту саму, а показники віднімають |
Відповідь: 00; 12; 21; 34; 43
Завдання2 Виконайте усно: слайд № 10-13
А) 12,78 · 10 = 127,8 14,52 · 100 = 1452 2,5 : 100 = 0,025
9,745 · 100 = 974,5 0,0021 · 1000 = 2,1 0,74 : 1000 = 0,00074
Б) Виконайте множення:
10 ·10· 10 = 0,1· 0,1 =
10· 10· 10 ·10· 10· 10 = 0,1· 0,1· 0,1 ·0,1 =
100· 100· 100 = 0,01 ·0,001 =
1000 ·1000· 1000 = 0,001· 0,1· 0,01 =
Виконайте множення | Результат | Подайте вираз у вигляді степеня з основою 10 |
10 ·10· 10 | 1 000 | 10 |
10· 10· 10 ·10· 10· 10 | 1 000 000 | 10 |
100· 100· 100 | 1 000 000 | 10 |
1000 ·1000· 1000 | 1000 000 000 | 10 |
0,1· 0,1 | 0,01 | 10 |
0,1· 0,1· 0,1 ·0,1 | 0,0 001 | 10 |
0,01 ·0,001 | 0,00 001 | 10 |
0,001· 0,1· 0,01 | 0,000 001 | 10 |
Визначення про стандартний вигляд числа за слайдом № 14
Розумова розминка за слайдом № 15
1. Знайдіть стандартний запис числа: 12000; 0,0012; 120; 1200; 0,120.
2. № 245(колективно на дошці)
Відповіді за слайдом № 16
Страва 2. «Магія», слайд № 17
Завдання | І | О | П | Ф | А | Г | Р |
Спрстити х3 · х-6 | х9 | х3 | х-3 | х2 | х0 | 1 | х10 |
Спростити х3 : х -4 | х7 | х-7 | х-1 | х | х0 | х3 | 1 |
Обчислити 115·11-3 | -121 |
| 11 | 121 | -11 | 22 | -22 |
Обчислити 2-5·216 ·2-10 | 1 | 8 | 4 |
| 2 | 0 | -1 |
Обчислити (23 )2 | 1 | 2-1 | 25 | -64 | -32 | 64 | 32 |
Записати у стандартному вигляді число 0,00025 | 2,5 | 0,25·104 | 25·103 | 0,25 |
| 0,25·103 | 1 |
Записати у стандартному вигляді число 230 000 | 1 | -23 |
| 23·104 | 0 |
| 2,3·105 |
Учитель: Піфагор був першим, хто назвав Всесвіт «Космосом» через ту впорядкованість, яка йому притаманна. За його вченням основоположні принципи світобудови можна висловити мовою математики.Початком, що об¢єднує всі речі, виступають числові співвідношення, які виражають гармонію й порядок природи: «Всі речі суть числа». ІV.Розв’язування вправ
Робота у групах № 262 (3), 263 (3) за підручником; в презентації слайд № 21, 22
Страва 3. «Зоряні далі…»
Учитель: читаю завдання, один учень біля дошки, решта пишуть у зошити, а потім відповіді звірямо .
- Записати число в стандартному вигляді:
1) Земля утворилась 4,54 млрд. років тому (4,54·109)
2) Температура поверхні Сонця близько 6000˚ С (6·103 ̊С)
3) Швидкість поширення світла в вакуумі 300 000 000 м/с. (3·108 м/с)
4)Об¢єм Землі 1023 000 000 000км3 (1,023·1012 км3)
Страва 4. «Повчальна»
Розшифрувати вислів. Таблиця відповідей.
За кожне правильне розв’язання учні отримують фрагменти вислову М.І. Лобачевського. (за слайдом №23,24)
Виконати дії.
1)3,5·103 ·3,0·102 ;
2) 3,3·10-3· 3·10-4;
3) 3,3·103: 3·10-2;
4) 6,0·10-5 : 1,2·10-2;
5) 6,0·1012 ·1,2·10-3;
Таблиця відповідей
Все в природі повинно | 1,05·106 |
бути виміряно | 9,9·10-7 |
Все може | 1,1·105 |
бути пораховано | 5·10-3 |
М.І. Лобачевський | 7,2·109 |
Учитель: 1 грудня 2014року науковий світ відмічає 222 роковини з дня народження відомого російського математика М.І.Лобачевського, творця неевклідової геометрії, діяча університетської освіти та народної просвіти . Відомий англійський математик Вільям Кліффорд назвав Лобачевського «Коперником геометрії».
Страва 5. «Пізнавальна»
Повідомлення учнів (індивідуальне завдання)
Учень 1.
Числа-велетні
1)Час, який минув від початку нашої ери – 1011с. 2)Маса Сонця дорівнює приблизно 2·1033кг.
3)За хвилину серце робить у середньому 70 ударів, за добу – понад 100 000, за рік 36,5 млн, а за 60 років( середня тривалість життя людини) – близько 2 млрд 200 млн.ударів.
Учитель: У одній головці маку міститься 3000зернинок. При сприятливих умовах та гарній родючості грунту через рік буде 9000 000 маківок, а через 5 років Земля стане маковим полем.
Учень 2.
Числа-карлики
1)Маса електрона дорівнює 9, 108·10-28 г.
2) Час, за який бджола робить один помах крилами 10-3 с.
V. Рефлексія.
1.Чи цікаво було на уроці?
2. «На уроці я отримав багато інформації …»
Оцінювання учнів.
VІ. Домашнє завдання.
1.Вивчити правила §9
{C} {C}2. Виконати вправи №247; 261; 264
VІІ. Запасні вправи. «Ізюминка»
Обчислити: 1) Відомо, що перша космічна швидкість дорівнює 7,9·103 м/c, друга – 1.12·104 м/с, третя – 1,667·104 м/c. Виразити ці швидкості у кілометрах за секунду і запишіть отримані результати у стандартному вигляді.
2) Який шлях пройде світло за 2,8·106 с? (швидкість світла дорівнює 3·105)? (8,4·1011км)
3) Маса Землі дорівнює 5,98·1024 кг, а маса Марса-6,4·1023кг. Що більше: маса Землі чи маса Марса у скільки разів? Результат округліть до десятих.(у 9,3 раза маса Землі більша за масу Марса)
Додатки (роздатковий матеріал)
Числа-велетні
1)Час, який минув від початку нашої ери – 1011с.
2)Маса Сонця дорівнює приблизно 2·1033кг.
3)Відстань від Землі до Сонця в сантиметрах приблизно дорівнює 1,5 · 1013, а відстань до Плутона — найбільш віддаленої від Сонця планети — дорівнює 6 · 1014 см.
4)Об’єм кулі, що вміщає в собі всю сонячну систему, не перевищує 1045 куб.см.
Числа-велетні
1)Маса Сонця дорівнює приблизно 2 · 1036 г.
2)Світло від Сонця до найближчої до нього зірки α Центавра проходить за 108 сек.
3)Відстань від Землі до найвіддаленіших спіральних туманностей, які вже вдалося спостерігати, становить близько 1028 см.
4)Число молекул в одному кіломолі речовини дорівнює 6,02 · 1026.
Числа-карлики
З надзвичайно малими числами особливо часто зустрічаються дослідники елементарних частинок:
1)Маса атома водню дорівнює 1,6733 · 10-24 г.
2)Маса електрона дорівнює 9,108 · 10-28 г.
3)Період життя елементарної частинки, що називається π°-мезоном, становить близько 1,8 · 10-16 сек.
Час обертання Сонця навколо центра Галактики — 1016 сек.
Час існування Ніагарського водоспаду — 1014 сек.
Час, який минув від початку нашої ери — 1011 сек.
Час обертання Землі навколо Сонця — 107 сек.
Час, за який муха робить один помах крилами — 10-3 сек.
Час, за який вибухає освітлювальна ракета — 10-5 сек.
Час, за який світло проходить крізь віконне скло — 10-11 сек.
Час обертання електрона навколо протона в атомі водню — 10-15 сек.
Тут ми маємо справу і з числами-велетнями і з надзвичайно малими числами.
Виконати дії та отримати вислів до слайду №23
1)3,5·103 ·3,0·102
2) 3,3·10-3· 3·10-4
3) 3,3·103: 3·10-2
4) 6,0·10-5 : 1,2·10-2
5) 6,0·1012 ·1,2·10-3
Нітроген : 2,32·10-26 кг Алюміній : 4,48·10-26 кг
Гідроген : 1,66·10-27 кг Гелій : 6,64 ·10-27 кг
Ферум : 9,28·10-27 кг
Аурум : 3,27 ·10-25 кг
Купрум : 1,05 ·10-25 кг
Натрій : 3,81·10-26 кг
Станум : 1,97 ·10-25 кг
Уран : 3,95 ·10-25 кг
Венера : 1,082 ·108 км
Земля : 1,495 ·108 км
Марс : 2,28 ·108 км
Меркурій : 5,79·107 км
Нептун : 4,497 ·109 км
Сатурн : 1,427 ·109 км
Юпітер : 7,781·108 км